12 December, 2016

Committee

Committees (Tentative)

General Chairs

Álvaro Herrero – University of Burgos, Spain

Javier Sedano – ITCL, Spain

Emilio Corchado – University of Salamanca, Spain

International Advisory Committee

Veronika Peralta, – Université Francois Rabelais de Tours/Blois, France

Carlos Pereira – Instituto Politécnico de Coimbra, Portugal

Zhen Ru Dai – Hamburg University of Applied Sciences, Germany

Gabriel Michel – Université de Lorraine – Metz, France

Sorin Stratulat – Université de Lorraine – Metz, France

Daniela Zaharie – West University of Timisoara, Romania

Paula Steinby – Turku University of Applied Sciences, Finland

Alessandra Raffaetta – University Ca’ Foscari of Venice, Italy

Program Committee Chairs

Emilio Corchado – University of Salamanca, Spain

Álvaro Herrero – University of Burgos, Spain

Javier Sedano – ITCL, Spain

Héctor Quintián – University of A Coruña, Spain

Program Committee

Jean-Yves Antoine – Université François Rabelais (France)

Khawaja Asim – Pakistan Institute of Engineering and Applied Sciences (Pakistan)

Ana Rosa Borges – Coimbra Polytechnic Institute (Portugal)

Ángel Arroyo – University of Burgos (Spain)

José L. Calvo – University of A Coruña (Spain)

Juan Manuel Corchado – University of Salamanca (Spain)

Rafael Corchuelo – University of Seville (Spain)

Fernanda Barbosa – Instituto Politécnico de Coimbra (Portugal)

Agostino Cortesi – Universita’ Ca’ Foscari (Italy)

Leticia Curiel – University of Burgos (Spain)

Zhen Ru Dai – Hamburg University of Applied Sciences (Germany)

Richard Duro – University of A Coruña (Spain)

David Fairén –  University of Cambridge (UK)

Luis Alfonso Fernández Serantes – FH-Joanneum University of Applied Sciences, Austria

Anabela Gomes  – University of Coimbra (Portugal)

César Hervás-Martínez – University of Córdoba (Spain)

Konrad Jackowski – Wroclaw University of Technology (Poland)

Miguel Ángel Manzanedo – University of Burgos (Spain)

Maria Jose Marcelino – University of Coimbra (Portugal)

Gabriel Michel – Université de Lorraine – Metz (France)

Viorel Negru – West University of Timisoara (Romania)

José Luís Nunes – ISEC (Portugal)

Enrique Onieva – University of Deusto (Spain)

Juan Pavón – Complutense University of Madrid (Spain)

Veronika Peralta – Université Francois Rabelais de Tours/Blois (France)

Carlos Pereira – Instituto Politécnico de Coimbra (Portugal)

Héctor Quintián – University of A Coruña (Spain)

Alessandra Raffaetta – University Ca’ Foscari of Venice (Italy)

Raquel Redondo – University of Burgos (Spain)

Lourdes Sáiz – University of Burgos (Spain)

Javier Sánchez-Monedero – University of Córdoba (Spain)

Dragan Simic – University of Novi Sad (Serbia)

Paula Steinby – Turku University of Applied Sciences (Finland)

Sorin Stratulat – Université de Lorraine – Metz (France)

Zdeněk Troníček – CTU in Prague (Czech Republic)

Mª Belen Vaquerizo – University of Burgos (Spain)

Michal Wozniak, – Wroclaw University of Technology (Poland)

Hujun Yin – University of Manchester (UK)

Daniela Zaharie – West University of Timisoara (Romania)

Organising Committee Chairs

Álvaro Herrero – University of Burgos, Spain

Javier Sedano – ITCL, Spain

Carlos Cambra – University of Burgos, Spain

Héctor Quintián – University of A Coruña, Spain

Emilio Corchado – University of Salamanca, Spain

Organising Committee

Carlos Alonso de Armiño – University of Burgos, Spain

Ángel Arroyo – University of Burgos, Spain

Bruno Baruque – University of Burgos, Spain

Nuño Basurto – University of Burgos, Spain

Pedro Burgos – University of Burgos, Spain

Carlos Cambra – University of Burgos, Spain

David Caubilla – University of Burgos, Spain

Leticia Curiel – University of Burgos, Spain

Raquel Redondo – University of Burgos, Spain

Belén Vaquerizo – University of Burgos, Spain

Juan Vicente Martín – University of Burgos, Spain